Nasza lokalizacja
ul. Strzelców Bytomskich 11,
41-500 Chorzów
Umów się na wizytę
+48 32 111 42 60
Godziny otwarcia
Pon - Pt: 8.00 - 20.00Są to techniki działające bezpośrednio na stawy, a pośrednio na układ nerwowo-mięśniowy.

Nowatorskie podejście jego konceptu polega m.in. na połączeniu ruchu biernego wykonywanego

przez terapeutę i ruchu czynnego wykonywanego przez pacjenta.

Koncepcja Mulligana zakłada:
- całkowitą bezbolesność podczas stosowania technik mobilizacyjnych,
- funkcjonalne obciążenie powierzchni stawowych siłą grawitacji;
- łączenie ruchu biernego, mobilizacyjnego w płaszczyźnie powierzchni stawowych
z czynnym ruchem kątowym w tym samym stawie;
- stosowanie docisku na końcu zakresu bezbolesnego ruchu;
- wykonanie odpowiedniej liczby powtórzeń wyżej wymienionej procedury terapeutycznej;
- polecenie "zadania domowego" dla pacjenta, polegającego na wykonywaniu indywidualnie dobranych specjalistycznych ćwiczeń.


jest  nieinwazyjną formą terapii manualnej. CST może przynieść objawową ulgę w szerokiej gamie dysfunkcji i problemów bólowych. Metoda polega na manualnej ocenie poprawności funkcjonowania półzamkniętego systemu hydraulicznego składającego się z opon mózgowych i rdzeniowych wraz z pulsacyjnie krążącym płynem mózgowo-rdzeniowym i wywodzi się z prac W. G. Sutherlanda ucznia założyciela pierwszej szkoły osteopatii A. T. Stilla. W późniejszym czasie amerykański lekarz osteopata J. E. Upledger rozwinął metodę Sutherlanda.

Instrument Assisted Soft Tissue Mobilization jest to forma mobilizacji tkanki miękkiej z użyciem specjalistycznych narzędzi. Umożliwia ona skutecznie zwalczanie adhezji powięziowych oraz daje szerokie pole możliwości do pracy na bliznach.

  • Metoda ta wykorzystuje specjalnie zaprojektowane narzędzia, wykonane ze stali chirurgicznej. Dzięki nim terapeuta ma możliwość dokładnego diagnozowania i skutecznego leczenia obszarów, wykazujących cechy zwłóknienia tkanki miękkiej lub chronicznego zapalenia. Mobilizacja tkanek miękkich tymi narzędziami przyda się przede wszystkim terapeutom pracującym ze sportowcami, trenerom przygotowania motorycznego jak i wszystkim miłośnikom technik tkanek miękkich.
  • Istnieją badania, które wykazują, że wprowadzenie mobilizacji tkanek miękkich przy pomocy narzędzi - Instrument Assisted Soft Tissue Mobilization, efektywnie wpływają na leczenie zaburzeń tkanek miękkich. Aby terapia przynosiła pożądane efekty, niezbędna jest odpowiednia zręczność i doświadczenie fizjoterapeuty w posługiwaniu się tą metodą.
  • IASTM, wpływa na usunięcie danego zaburzenia w obrębie tkanek miękkich, ale równie na stan patologicznej tkanki. Nowy wymiar dla leczenia tego typu dysfunkcji dostarczyły najnowsze badania, dotyczące wpływu obciążenia mechanicznego na zdegradowaną tkankę , poprzez wpływ na aktywność fibroblastów oraz stan macierzysty zewnątrzkomórkowych
  • Terapii mogą zostać poddane wszystkie ograniczone mięśniowo-powięziowe przykręgosłupowe odcinki począwszy od powięzi w okolicy miednicy poprzez kość krzyżową, w części lędźwiowej oraz piersiowo-lędźwiowej przez tylną okolicę łopatki i barków, aż do szyjnego odcinka kręgosłupa i potylicy oraz czaszki. Terapia sprawdzi się także na mięśniowo-powięziowych strukturach leżących na przedniej części klatki piersiowej, tułowia a także okolice brzucha. Możemy także użyć narzędzi do oceny oraz leczenie więzadeł międzykręgowych długich, biodrowo-lędźwiowych oraz krzyżowo-guzowych.
  • Terapia IASTM oprócz leczniczego wpływu na zmiany struktur mięśniowo-powięziowych, ma także zastosowanie diagnostyczne. Dzięki zastosowaniu narzędzi  możemy zbadać ślizg oraz przesuwalność powięzi, a także ocenić napięcie w strukturach mięśniowych.
    Właściwie we wszystkich strukturach tkanek miękkich możemy określić możliwy zakres ruchu, sprowokować ból oraz wykryć sztywność a co za tym idzie określić związek tych zaburzeń z dolegliwościami, które zgłasza pacjent.


Metoda klawiterapii polega na wzbudzaniu utraconego przewodnictwa nerwowego poprzez ucisk odpowiedniego miejsca specjalistycznym narzędziem zwanym „klawikiem” (łac. clavus). Należy do grupy metod alternatywnych bazujących na odruchu. Terapia ta pozostaje w ścisłym związku z funkcją i anatomią układu nerwowego. Oddziaływanie fizyczne na skórę czaszki jest jednym z najskuteczniejszych sposobów oddziaływania w ramach terapii odruchowej. Znając anatomię mózgu i jego rzutowania na powłoki czaszki, poddając strefy mózgu odpowiedniej stymulacji, uzyskuje się efekt odruchu. Określone miejsca na skórze głowy, są związane z ośrodkami w mózgu, będącymi czaszkowymi strefami projekcyjnymi części ciała i narządów wewnętrznych oraz ich funkcji. Metoda wykorzystuje również punkty akupunkturowe.


Metoda terapii manualnej traktująca pacjenta w ujęciu holistycznym. Wg koncepcji terapii dolegliwości powstałe w narządzie ruchu organizm ludzki zawsze reaguje jako całość. Pierwotna przyczyna wymusza kompensacje w innych segmentach. Zadaniem terapeuty jest usunięcie zmian kompensacyjnych i ich przyczyny.


Proprioceptive Neuromuscular Facilitation Jest to metoda rehabilitacji wykorzystująca silne strony pacjenta w celu odzyskania utraconej funkcji. Poprzez odpowiednio dobrane wzorce ruchowe aktywuje receptory czuciowe oraz stymuluje połączenia nerwowo-mięsniowe. Stosowane ćwiczenia są zbliżone do czynności dnia codziennego wykonuje się je trojpłaszczyznowo po diagolnych czyli skośnych. Badanie jak i program rehabilitacji nastawiony jest na likwidację przyczyny schorzenia oraz dobierany jest indywidulnie. Główną zasadą metody PNF jest holistyczne podejście do pacjenta czyli zwrócenie uwagi na pacjenta jako całość a nie na uszkodzona strukturę. Terapia jest całkowicie bezbolesna i przyjazna dla pacjenta


 

 

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress